Kategorie
Bez kategorii

Kinesiotaping – moc specjalistycznych taśm

Kinesiotaping (nazywany również kinesiology taping) to technika terapeutyczna, polegająca na aplikacji specjalnych, elastycznych taśm na skórę. Taśmy te mają za zadanie poprawić funkcjonowanie mięśni i stawów, zmniejszyć ból oraz poprawić zakres ruchu.

Kinesiotaping opracował w latach 70. XX wieku japoński chiropraktyk, Dr. Kenzo Kase. Taśmy kinesiotapingu wykonuje się z bawełny. Mają one specjalnie zaprojektowany klej, który aktywuje się przez ciepło ciała. Taśmy te są elastyczne i mają właściwości podobne do skóry, co umożliwia im swobodne poruszanie się razem z mięśniami i stawami.

Podczas aplikacji taśmy kinesiotapingu, terapeuta stosuje różne techniki napięcia, w celu poprawy funkcjonowania mięśni i stawów oraz zmniejszenia bólu. Technikę tę stosuje się w fizjoterapii, medycynie sportowej, ortopedii oraz w innych dziedzinach medycyny.

Warto zaznaczyć, że kinesiotaping nie jest metodą leczenia, ale jedynie formą terapii wspomagającej, która może pomóc w redukcji bólu i poprawie funkcjonowania mięśni i stawów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Historia kinesiotapingu

Dr. Kase był zainteresowany sposobami poprawy funkcjonowania mięśni i stawów. Zwłaszcza u sportowców, którzy często doświadczali kontuzji i bólu.

Początkowo Dr. Kase stosował zwykłe plastry, ale zauważył, że klej przylegający do skóry powoduje ograniczenia ruchu i może powodować podrażnienia skóry. Dlatego zaczął eksperymentować z elastycznymi taśmami, które miałyby podobne właściwości do skóry.

Dr. Kase skonstruował specjalne taśmy, które były elastyczne. Miały właściwości podobne do skóry i można było stosować je przez dłuższy czas bez powodowania podrażnień skóry. Z czasem zaczął stosować różne techniki napięcia taśm, w zależności od potrzeb pacjenta.

Kinesiotaping zyskał popularność w Japonii w latach 80. Następnie wprowadzono go do Europy i Stanów Zjednoczonych w latach 90. XX wieku. Obecnie technikę tę stosuje się na całym świecie w medycynie sportowej, fizjoterapii, ortopedii oraz innych dziedzinach medycyny.

Wraz z rozwojem kinesiotapingu, powstało wiele różnych taśm i technik aplikacji. Taśmy kinesiotapingu są wykorzystywane w leczeniu różnych schorzeń, w tym kontuzji mięśni i stawów, bólu pleców, bólu szyi, urazów sportowych, a także w terapii pediatrycznej i neurologicznej.

Kiedy wykorzystuje się kinesiotaping?

Kinesiotaping jest stosowany w celu poprawy funkcjonowania mięśni i stawów, zmniejszenia bólu oraz poprawy zakresu ruchu. Technika ta może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń i urazów, w tym:

  1. Kontuzji mięśni i stawów – kinesiotaping może pomóc w redukcji bólu i obrzęku, poprawie zakresu ruchu oraz przyspieszeniu procesu gojenia.
  2. Bólu pleców – kinesiotaping może pomóc w redukcji bólu pleców, poprawie postawy oraz wzmocnieniu mięśni grzbietu.
  3. Bólu szyi – taśmy kinesiotapingu mogą pomóc w redukcji bólu szyi, poprawie zakresu ruchu oraz zmniejszeniu napięcia mięśniowego.
  4. Urazów sportowych – kinesiotaping może pomóc w stabilizacji stawów, zmniejszeniu bólu i obrzęku oraz poprawie zakresu ruchu.
  5. Terapii pediatrycznej – kinesiotaping jest stosowany w leczeniu niektórych schorzeń u dzieci, takich jak porażenie mózgowe czy zespół napięcia mięśniowego.
  6. Terapii neurologicznej – kinesiotaping może pomóc w poprawie funkcjonowania mięśni i koordynacji ruchowej u osób z niektórymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *